Czym nagradzać psa podczas szkolenia?

Nagradzanie psa to część każdego szkolenia czworonoga. Jednak, aby nagroda spełniała swoją funkcję czyli motywację psa do pracy, musi być odpowiednio dobrana do pupila. W jaki sposób można skutecznie nagradzać psa?

Nagradzanie jedzeniem

Jedzenie jako forma nagrody to podstawowa metoda motywowania psów. Jest skuteczna, szczególnie u psich łasuchów, łatwa w stosowaniu i stosunkowo tania. Ważne, aby dobrze dobrać psie przysmaki. Przysmaki dla psa powinny być niewielkie, tak aby mógł je szybko zjeść i wrócić do szkolenia oraz oczywiście smakowite.

Nagradzanie przez zabawę

Mimo, że większość psów świetnie reaguje na smakołyki to zdarzają się osobniki, które są obojętne na przysmaki. Dotyczy to często szczeniaków, które łatwo się rozpraszają i potrzebują bardzo silnej motywacji. Takie psy warto nagradzać ulubioną zabawą z człowiekiem. Po wykonaniu polecenia można psu porzucać piłkę czy pobawić się szarpakiem dla psa. Zabawki dla psa dobrze się sprawdzają również jako zakończenie szkolenie. Mianowicie podczas samego szkolenia można wykorzystywać przysmaki dla psów, a po zakończeniu nauki warto się pobawić chwilę z psem jako nagroda za wykonaną pracę.

Nagradzanie słowne

Chwalenie psa następuje zazwyczaj równocześnie z podaniem przysmaku. Ważne, aby głos był przyjazny, radosny i bez oznak zdenerwowania. Powiedzenie „dobry piesek” w szybki sposób informuje pupila, że dobrze wykonał zadanie, a opiekun jest z niego zadowolony. Warto pochwały łączyć z przysmakami dla psów, zwłaszcza że nagrodę słowną każdy opiekun ma zawsze przy sobie.

Nagrody środowiskowe

Nagrody środowiskowe to po prostu umożliwienie psu na większą i swobodną penetrację terenu. Może to się odbyć poprzez wydłużenie smyczy lub puszczenie psa luzem. Ta metoda sprawdza się tylko u psów, które wracają na wezwanie opiekuna. Może to być też ostatni etap nauki komendy „do mnie”. W takim przypadku psa po przyjściu do właściciela należy nagrodzić (pochwałą, przysmakiem lub zabawą), zapiąć na smyczy i po chwili ponownie puścić luzem. To ułatwi kolejne przywoływanie psa, ponieważ nie będzie on kojarzył komendy „do mnie” z końcem wolności.

Warto również rozejrzeć się za specjalnymi akcesoriami do szkolenia psów. Na szczególną uwagę zasługują: klikery, gwizdki dla psów, saszetki na przysmaki czy smycze treningowe. Te ostatnie są dłuższe od zwykłej smyczy i służą przede wszystkim bezpiecznej nauce powrotu psa do opiekuna.

Dodaj komentarz